KALENDARIUM

PATRONAT PTHip

10 marca PTHip zatwierdził sprawozdanie z działalności naszego Towarzystwa, przyznając nam po raz kolejny certyfikat. Przypominamy, że Bydgoskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne "Myślęcinek" objęte jest patronatem Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego i posiada jako jeden z ośmiu ośrodków w Polsce prawo prowadzenia praktyk dla przyszłych hipoterapeutów już od 1997 roku.

WALNE ZEBRANIE

Walne zebranie członków Towarzystwa odbyło się w sali RTW Bydgostia -Lotto w dniu 15.03.2007 roku.

Członkowie podjęli uchwały:

UW 1/2007 o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2006 rok.

UW 2/2007 o zatwierdzeniu sprawozdania z działalności Zarządu w 2006 roku.

UW 3/2007 o zatwierdzeniu nowego Statutu Towarzystwa.

BAL NA DZIKIM ZACHODZIE - 1.01.2007

Dzięki życzliwości grona pedagogicznego Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych przy ul. Jesionowej w Bydgoszczy mogliśmy zorganizować coroczną zabawę karnawałową. Tym razem był to bal na Dzikim Zachodzie. Mali Indianie i Kowboje brali udział w konkursach takich jak strzelanie z łuku, rzut podkową czy łapanie byka na lasso. Zabawę i konkursy poprowadziła pani Ewa Ziętak, świetnie sobie radząc w nowej roli. Oprócz tańców i konkursów można było skosztować pysznych ciast przygotowanych przez kobiety Dzikiego Zachodu, czyli mamy naszych balowiczów. W organizowaniu balu nieocenioną pomocą służyła nam mama Dawida - pani Kasia Słysz, pomysłodawczyni większości konkursów i oprawy balu. Dziękujemy również Asi Cieślik, nauczycielce Zespołu Szkół za umożliwienie współpracy między Towarzystwem i Szkołą. Dziękujemy też pani Kasi Tokarewicz za przekazane upominki, które posłużyły i służyć nam jeszcze będą za fanty w konkursach. Dziękujemy też za pomoc naszym niezawodnym wolontariuszom czyli Monice, Karolinie, Kasi, Klaudii, Emilii, Stefci, Lidce i Kubie. Mamy nadzieją, że wszyscy dobrze się bawili a kto nie był na balu będzie mógł wkrótce zobaczyć zdjęcia w galerii.

SPEŁNIONE MARZENIE AGNIESZKI

Jedną z naszych "najstarszych" pacjentek jest Agnieszka Runowska, uczęszczająca na hipoterapię od początku działalności Towarzystwa. Agnieszka jest obecnie uczennicą I-ej klasy LO nr V w Bydgoszczy. Oprócz tego, że dobrze się uczy potrafi też pięknie śpiewać. Oto co sama napisała o swoich przeżyciach:

W krainie snów

Czy w świecie marzeń wszystko jest możliwe? Trzeba przełamać wewnętrzne opory a wtedy najskrytsze sny mogą stać się rzeczywistością. I tak właśnie było w moim przypadku. Pewnego dnia na początku roku szkolnego dowiedziałam się, że istnieje możliwość wystąpienia na Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym Osób Niepełnosprawnych w Brodnicy. Pomyślałam, że muszę wykorzystać nadarzającą się okazję, gdyż mógł to być jedyny moment na to, aby zaprezentować swoje umiejętności szerszemu gronu osób, a co ważniejsze spełnić swoje marzenie. I tak wszystko się zaczęło. Późniejsze wydarzenia potoczyły się błyskawicznie: szkoła, przygotowania do występów, aż wreszcie nadszedł czas tamtych magicznych dni. Przyjazd do Brodnicy, potwierdzenie uczestnictwa w konkursie, ostatnie gorączkowe przygotowania. Kiedy po obiedzie busy i autokary wyruszyły do Brodnickiego Domu Kultury pod eskortą policji, by bezpiecznie dowieść uczestników festiwalu na miejsce, czuliśmy się bardzo ważni, trochę jak gwiazdy. Po dotarciu do BDK-u i uroczystym otwarciu zaczęła się muzyczna feta. W nastroju szampańskiej zabawy czas płynął bardzo szybko. Nawet udało mi się zapomnieć o podekscytowaniu przed nadchodzącym występem. Wreszcie nadeszło także moje pięć minut. Czułam, że serce waliło mi jak młotem. Wzięłam głęboki oddech i weszłam na scenę. Gdy śpiewałam kolejne słowa piosenki "Hej sokoły" publiczność również porwała się do spontanicznego śpiewu. To było niezwykłe przeżycie. Dla tych chwil warto było poświęcić czas i wysiłek. Wieczorem długo nie mogłam zasnąć przeżywając na nowo cały miniony dzień. Właśnie wtedy pomyślałam jak bardzo ten dzień różnił się od pozostałych. Przecież to właśnie dziś spełniłam swoje najskrytsze sny a jednocześnie świetnie się przy tym bawiłam. Kolejny dzień był równie piękny, szalony i pełen emocji. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Trzeba było wracać do domu. Powrót do szarej rzeczywistości osłodziła mi myśl powrotu za rok do tego urokliwego miasteczka - Brodnicy. I tak to już się kręci od lat wyznaczając rytm mojego życia. Dziś nie wyobrażam sobie roku bez wyjazdu na festiwal.

Agnieszka skromnie nie wspomniała, że zdobyła na Festiwalu wiele nagród i wyróżnień czego jej szczerze gratulujemy!

Mamy nadzieję, że jej doświadczenia zachęcą innych do łamania barier tych zewnętrznych i wewnętrznych i do realizowania swoich marzeń. Warto jest marzyć, ale warto przede wszystkim je realizować!

POGADANKA PANI DR IWONY SZYMKUĆ "JAK POMÓC NIEPEŁNOSPRAWNEMU DZIECKU W NAUCE CHODZENIA"

28.11 o godz. 19.00 w świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Jaworowej 5 (Oś. Leśne) odbyło się spotkanie z panią dr Iwoną Szymkuć. Pani doktor mówiła na temat "Jak pomóc niepełnosprawnemu dziecku w nauce chodzenia" skupiając się na codziennej pielęgnacji dzieci przede wszystkim z mózgowym porażeniem dziecięcym.  Odnosząc się do prawidłowego rozwój dzieci, pani doktor wyjaśniła mechanizmy utrudniające dzieciom niepełnosprawnym osiąganie kolejnych etapów rozwoju ruchowego. Dziękujemy serdecznie pani dr Iwonie Szymkuć za poświęcony czas i przekazanie tak wielu praktycznych i cennych rad, które wzbogaciły wiedzę zarówno rodziców jaki i hipoterapeutów obecnych na spotkaniu.

NABÓR DO SEKCJI SPORTOWEJ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Przy Klubie Sportowym Astoria prowadzona jest sekcja lekkoatletyczna oraz podnoszenia ciężarów dla osób niepełnosprawnych. W planach jest utworzenie sekcji łuczniczej oraz reanimacja sekcji pływackiej. Propozycja dotyczy nastolatków głównie z MPD. Szczegółowych informacji udzielają: pan Janusz Sala 0-503-10-60-64, pan Jan Remplewicz 0-661-603-440, ewentualnie kierownik sekcji pan Paweł Frasz 0-52-325-73-60.

LAMPA LECZNICZA MEDOLIGHT

Mama jednego z naszych pacjentów zajmuje się sprzedażą lampy leczniczej Medolight. Osoby zainteresowane jej działaniem lub nabyciem mogą się skontaktować z panią Wieszczeczyńską pod nr kom. 696-21-93-62. Bliższe informacje o lampie można znaleźć na stronie www.medolight.pl

PORADY W INSTYTUCIE PSYCHOLOGII UKW

Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad oraz ewentualnej terapii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (ul. Staffa 1). Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie się u pani mgr Joanny Lessing tel.505-125-772 oraz wyrażenie zgody na udział w badaniach. Poradnictwo związane jest z prowadzonymi w Instytucie badaniami nad problemami emocjonalnymi u dzieci.

HUBERTUSIK - 11.11.2006

W sobotę 11 listopada, tydzień po dniu św. Huberta, patrona jeźdźców i myśliwych, dzieci mogły wziąć udział w "pogoni za lisem" czyli Hubertusiku. Zadaniem dzieci było przejechanie trasy oznaczonej strzałkami i odnalezienie lisiego ogona w pobliskim lasku. Mamy nadzieję, że ten symboliczny Hubertusik podobał się dzieciom i żałujemy, że ze względu na krótki dzień nie mogły wziąć w nim udziału dzieci korzystające z zajęć w ciągu tygodnia. Postaramy się, aby w przyszłym roku Św. Hubert dłużej zagościł w naszym ośrodku.

DOBIEGŁA KOŃCA BUDOWA POCZEKALNI DLA RODZICÓW

Kto ma ochotę w trakcie zajęć posiedzieć w zacisznym miejscu, wypić herbatę czy po prostu odpocząć może już skorzystać z poczekalni, której budowę ukończył nie dawno pan Janusz Kuffel.

JESTEŚMY OŚRODKIEM PRAKTYK POLSKIEGO TOWARZYSTWA HIPOTERAPEUTYCZNEGO - 27.10.2006 Opole

Z radością informujemy Państwa, że Zarząd PTHip podjął w dniu 27.10 br. decyzję o ponownym przyznaniu naszemu Towarzystwu prawa prowadzenia praktyk dla przyszłych hipoterapeutów. Utrata tego prawa była związana przede wszystkim ze zmianami organizacyjnymi powstałymi po odłączeniu się od Towarzystwa byłej pani prezes, pełniącej również funkcję kierownika praktyk. Obecnie funkcję kierownika praktyk objęła pani Ewa Ziętak.

III MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM HIPOTERAPEUTYCZNE - 28-29.10.2006 OPOLE

Hipoterapeutki z naszego Towarzystwa p. Ewa Ziętak i p. Joanna Cywińska wzięły udział w seminarium hipoterapeutycznym zatytułowanym: "Rak - depresja - hipoterapia", które było poświęcone między innymi metodom pracy z osobami chorującymi na depresję. Podkreślano tam wagę kontaktu z końmi oraz terapeutycznej jazdy konnej poprawiającej samoocenę pacjentów oraz dającej im często motywację do walki nawet z tak poważnymi chorobami jak rak (tytułowy odczyt pana Janusz Komuszyńskiego - treść na stronie www.onkolink.pl).

W Opolu odbyło się również Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego, poświęcone sprawozdaniom z działalności PTHip oraz kanonom polskiej hipoterapii.

WIZYTACJA KOMISJI Z POLSKIEGO TOWARZYSTWA HIPOTERAPEUTYCZNEGO - 26.09.2006

Wizytacja jest efektem naszych starań o kontynuowanie prawa prowadzenia praktyk dla przyszłych hipoterapeutów. Towarzystwo od 1997 roku objęte jest patronatem Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego a od 1998 miało uprawnienia ośrodka praktyk. Po odłączeniu się pani Małgorzaty Górniewicz Zarząd PTHip zdecydował, że zdolność ośrodka do prowadzenia praktyk określi specjalna komisja, która oceni kwalifikacje hipoterapetów, metodykę pracy oraz funkcjonowanie ośrodka. W wyniku naszych starań trzyosobowa komisja, w której skład weszli pani Anna Strumińska - prezes PTHip, pan Marian Jaroszewski oraz pani Alicja Paszkiewicz, odwiedziła w dniu 26 września nasz nowy ośrodek w Osielsku. O rezultatach tej wizyty zadecyduje posiedzenie Zarządu PTHip, które odbędzie się pod koniec października podczas Konferencji Hipoterapeutycznej w Opolu.

SPŁYW NA BRDZIE - 24.09.2006

Lato rozpoczęliśmy i zakończyliśmy pływaniem na Brdzie. Tym razem uczestnicy spływu przepłynęli trasę długości 4 km od klubu TKKF "Orzeł" do klubu RTW Lotto-Bydgostia. W spływie uczestniczyło ponad 30 osób, w tym jedenaście dzieci, które pod opieką rodziców i wolontariuszy przepłynęły przez Bydgoszcz. Dodatkową atrakcją było śluzowanie w Śluzie Miejskiej przy ul. Focha. Piękna pogoda, uroki Brdy i przyjemność wiosłowania "w tak pięknych okolicznościach przyrody" na pewno dostarczyły wielu miłych wrażeń wszystkim uczestnikom tego krótkiego spływu. Na mecie chętni, którzy nie mieli wcześniej okazji popłynąć, mogli skorzystać z okazji i spróbować swoich sił w kajaku. Na wszystkich czekał poczęstunek w gościnnych jak zwykle progach Bydgostii. Można było spróbować wiejskiego chleba ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Kto wolał równie swojskie, ale lżejsze jadło mógł posilić się chlebem z powidłami. To małe co nieco kończyło nasz spływ. Dziękujemy wszystkim za udział i przyniesione smakołyki. Mamy nadzieję, że wszyscy zadowoleni i pełni nowych wrażeń wrócili do domów. Jak zwykle nie możemy pominąć tych, którzy tak życzliwie i bezinteresownie pomogli nam w zorganizowaniu spływu. Przede wszystkim dziękujemy panu Zdzisławowi Piętce, prezesowi Sekcji Turystyki Kajakowej RTW oraz pani Eli, jego żonie, Leszkowi Derangowskiemu (współorganizatorowi spływu i ratownikowi w jednej osobie) i wielu członkom klubu za udzieloną pomoc, goszczenie nas na swoim terenie, bezpłatne użyczenie przyczepy oraz części kajaków. Wielkie zasługi w organizowaniu spływu mają Gosia i Marek Lubiszewscy z klubu KTK Arka V. To oni pomogli zebrać wolontariuszy do pływania, przetransportowali kajaki i udzielili cennych rad jak wszystko dopiąć na ostatni guzik. Wielkie podziękowania należą się pani Teresie Kaczmarek, prezes KTK Arka V, która również nieodpłatnie udostępniła nam kajaki i niezbędny sprzęt. Dziękujemy wolontariuszom i rodzicom, którzy bezpiecznie i szczęśliwie przepłynęli trasę z dziećmi. Mamy nadzieję, że wszystkim (suchym i mokrym) się podobało!

Zdjęcia ze spływu wkrótce będzie można obejrzeć w galerii na naszej stronie internetowej.

POCZEKALNIA DLA RODZICÓW

Trwa budowa poczekalni dla rodziców. Jej projekt i wykonanie jest wynikiem pracy pana Janusza Kuffla wspieranego przez rodzinę. Mamy nadzieję, że dzięki niemu tej zimy nikt nie będzie marznął.

MARCHEWKA DLA KONI

Państwo Poniewierka, rodzice Mateusza, ufundowali dla naszych koni tonę marchewki! Serdecznie dziękujemy im za to w imieniu swoim i koni!

WARSZTATY HIPOTERAPEUTYCZNE - Jaksice 10-16.08.2006

W warsztatach na temat "Hipoterapia dzieci z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego - model neurofizjologiczny" udział wzięły również hipoterapeutki z naszego Towarzystwa: Joanna Cywińska i Violetta Pociask. Warsztaty doskonaliły pracę hipoterapeutów przede wszystkim z dziećmi z porażeniem mózgowym. Hipoterapeuci doskonalili umiejętność uzyskiwania właściwego dosiadu u pacjenta w celu efektywnego wykorzystywania ruchu konia w przekazywaniu wzorca chodu. Warsztaty były prowadzone przez mgr reh. Jana Krupińskiego (PTHip - Oddz. Kraków), któremu udało się przekazać także wiele cennych rad dotyczących całościowej rehabilitacji dzieci. Wyniesione umiejętności hipoterapeutki przekazywały koleżankom. Nabytą wiedzę postaramy się przekazać również wszystkim zainteresowanym.

DOŻYNKI W ŻOŁĘDOWIE - 3.09.2006

Organizowane w Żołędowie dożynki były pretekstem do promowania naszego Towarzystwa na terenie gminy Osielsko. Hipoterapeutki: pani Ewa, Violetta, Asia i Magda z pomocą wolontariuszy Moniki, Oli, Kuby i Rafałka zorganizowały przejażdżki dla dzieci. Mimo niesprzyjającej aury przejażdżki cieszyły się dużym powodzeniem. Podczas festynu pani Ewa i mama Mateusza, pani Irena opowiadały wszystkim zainteresowanym o hipoterapii oraz zbierały datki na naszą działalność. Wspólnie udało nam się uzbierać kwotę 227,08 zł. Cieszymy się nie tylko z uzyskanych funduszy, ale że udało się zaznaczyć naszą obecność na terenie gminy Osielsko i sprawić przy okazji radość jej małym mieszkańcom. Ważne jest również to, że wolontariusze na Tofim, Norku i Mańku pod opieką hipoterapeutek, w deszczu, ale szczęśliwie przebyli trasę z Czarnówczyna do Żołędowa i z powrotem. Już na miejscu na przemoczonych i zmęczonych "podróżników" czekała herbata i poczęstunek u Państwa Kuffel za co im serdecznie dziękujemy!

SOBÓTKOWY PIKNIK-24.06.2006

Rozpoczęcie lata i wakacji to dobry pretekst do zabawy. I my skwapliwie skorzystaliśmy z okazji i podtrzymując świętojańskie tradycje zorganizowaliśmy Sobótkowy Piknik. Zabawa odbyła się w sobotę 24 czerwca na gościnnych terenach Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego "Bydgostia". Dzięki życzliwości pana Zdzisława Piętki, Prezesa Sekcji Turystyki Kajakowej "Bydgostia" oraz członków tej sekcji, dzieci oraz chętni rodzice mogli popływać kajakami po Brdzie. W czasie zabawy były konkursy, loteria fantowa i puszczanie wianków. Można było posilić się ciastami przygotowanymi przez mamy, słodyczami które dostaliśmy z Zakładów Cukierniczych "Jutrzenka" i kiełbaską z grilla. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócili do domu zadowoleni i wypoczęci.
Przy okazji dziękujemy gorąco panu Piętce i jego żonie za wielką życzliwość, umożliwienie zorganizowania naszego pikniku na terenie klubu oraz bezpłatne udostępnienie kajaków. Wielkie podziękowanie kierujemy również do naszych kajakarzy: Andrzeja, Macieja, pana Janka, Gosi i Marka za bezinteresowne i przede wszystkim bezpieczne pływanie z naszymi podopiecznymi. Dziękujemy też naszym nieocenionym dużym i małym pomocnikom: Ani, Kubie, Sylwii, Karolince, Wiktorii i Rafałkowi a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przyniesione słodkości i aktywny udział w zabawie.
Zdjęcia z pikniku niedługo będzie można obejrzeć w galerii.

WARSZTATY HIPOTERAPEUTYCZNE
CSIO POZNAŃ - WOLA czerwiec 2006

W dniach od 8 do 11 czerwca odbyły się na Woli w Poznaniu Międzynarodowe Oficjalne Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO, w programie których zaplanowano również promocję hipoterapii. W ramach promocji hipoterapii zorganizowano między innymi tematyczne warsztaty hipoterapeutyczne na temat "Psychomotoryka a hipoterapia" oraz drugi "Podstawy neurofizjologii w hipoterapii". W warsztatach wzięły udział nasze hipoterapeutki: pani Henia oraz pani Violetta. Uczestniczyły one w wykładach oraz pokazach zajęć zorganizowanych w ostatnim dniu warsztatów tj. 11.06. Wśród poruszanych tematów jako najbardziej interesujące można wymienić:

    - Wykład i pokaz zajęć prowadzony przez mgr Jana Krupińskiego (PTHip - Oddz. Kraków) na temat "Podstaw neurofizjologii w hipoterapii"
    - Prezentacja działalności Ośrodka Readaptacyjno - Rehabilitacyjnego ZOZ Stowarzyszenia "MONAR" zaprezentowana przez Roberta Humskiego ("MONAR" Rożnowice)
    - Wykład mgr Dariusza Tarnowskiego "Wskazania ortopedyczne do hiporterapii" (Zabajka)

II JARMARK WODNY

W dniach 3-4 czerwca odbywał się w Bydgoszczy przy hali Łuczniczka II Jarmark Wodny, do udziału w którym dostaliśmy również zaproszenie. Ze względu na sobotnie zajęcia oraz transport udało nam się dotrzeć na drugi dzień tej imprezy. Tak więc oprócz pokazów sprzętu wodnego, regat żeglarskich czy szant, dzieci mogły skorzystać z przejażdżek na Mańku i Norku. Przy okazji mogliśmy promować hipoterapię oraz nasz ośrodek. Równocześnie rodzice mogli wesprzeć nasze Towarzystwo dobrowolnymi datkami.

Serdecznie dziękujemy panu Rafałowi oraz panu Włodkowi za bezpłatne i bezpieczne przetransportowanie koni. Dziękujemy też Monice za niezawodną pomoc przy oprowadzaniu.

WIECZÓR MARZEŃ W ZOO

2-go czerwca dzieci z naszego Towarzystwa gościły w Ogrodzie Fauny Polskiej w Myślęcinku, który zaprosił w tym dniu niepełnosprawne dzieci wraz z rodzicami i rodzeństwem do udziału w "Wieczorze marzeń w ZOO". Pracownicy Ogrodu przygotowali wiele różnych atrakcji, w tym konkursy i zabawy z nagrodami. Można było zobaczyć pokazy psów policyjnych, pobawić się z pieskami z dogoterapii, pojeździć na konikach, między innymi na naszym Tofim i Mańku, pogłaskać małe lisy, sarenkę, zjeść watę cukrową i pomidorówkę, wejść do tira i wozu strażackiego. Atrakcji było tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Jesteśmy jednak przekonani, że wszystkie dzieci skorzystały z zabawy i wróciły do domu pełne wrażeń i szczęśliwe. Podziękowania należą się pracownikom Ogrodu za zorganizowanie tak udanej imprez.

Dziękujemy również naszym wolontariuszom: Ani, Monice i Pawłowi za zaangażowanie i wytrwałość przy oprowadzaniu koni, a dziewczynom dodatkowo za bezpieczne przeprowadzenie Tofiego i Mańka. Należy też pochwalić nasze koniki, które świetnie się spisywały mimo pracy w nietypowych dla nich warunkach.

KONFERENCJA "MAX-KOŃ, KTÓRY LECZY" - 2-3.06 ŁÓDŹ

W pięknie zagospodarowanym ośrodku wypoczynkowym w Grotnikach koło Łodzi odbyła się konferencja hipoterapeutyczna poświęcona głównie wykorzystaniu konia w terapii osób chorych psychicznie. Można było również skorzystać z doświadczeń tamtejszych hipoterapeutów, nie tylko dotyczących metod terapii, ale również prowadzenia ośrodka i pozyskiwania na to funduszy. Cenne informacje z tej konferencji zebrała dla nas pani Henia Kozłowska.

Watro dodać, że konferencja odbyła się w ramach programu "Max - koń, który leczy" i finansowana była ze środków Unii Europejskiej.

Walne Zebranie

11-go maja br. o godzinie 17:00 odbędzie się walne zebranie Bydgoskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego "Myślęcinek". Zebranie odbędzie się w sali Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego "Bydgostia" przy ul. Żupy 4.
Dojazd od ul. Toruńskiej na wysokości "Karczmy Polskiej"
Konferencja Hipoterapeutyczna - Poznań 2006

17 marca hipoterapeutki z naszego Towarzystwa uczestniczyły w Konferencji będącej częścią programu Międzynarodowego Salony Medycznego SALMED 2006. W programie były wykłady oraz prezentacja ośrodków hipoterapeutycznych m.in. naszego Towarzystwa. Program konferencji
Zajęcia

Od lutego br. kontynuujemy zajęcia hipoterapii. Towarzystwo przeniosło swoją działalność do gospodarstwa rolnego w Czarnówczynie gmina Osielsko na ul. Na Skarpie 7 [mapka]
Obecnie budowana jest tam kryta ujeżdżalnia, zastępowana tymczasowo przez namiot wypożyczony z Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku.

Długa i mroźna zima nie przestraszyła naszych pacjentów.
Mamy nadzieję, że wiosna zachęci Państwa do skorzystania z naszej oferty.
Serdeczne zapraszamy!

Zabawa karnawałowa

9 lutego, tuż przed feriami zimowymi zorganizowaliśmy bal przebierańców dla dzieci. W zabawie brały udział dzieci z Towarzystwa oraz uczniowie Szkoły Specjalnej z ul. Jesionowej, w której odbyła się zabawa. Rodzice przynieśli ciastka i owoce a tańce i zabawy poprowadziła nauczycielka tańca - pani Kasia. Dzięki Jutrzence i Makro dzieci dostały paczki ze słodyczami i zabawkami. Zdjęcia z balu znajdują się w Galerii
Spacer po ZOO

W sobotę 14.01 br. mimo dużego mrozu grupa dzieci wraz z rodzicami odwiedziła Ogród Fauny w Myślęcinku. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko stałych mieszkańców Ogrodu, ale również tymczasowego lokatora - naszego konia do hipoterapii Tofiego. Spacer po ZOO na preferencyjnych warunkach umożliwiła nam pani kierownik Tamara Samsonowicz, za co jej serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się również wszystkim pracownikom Ogrodu za życzliwość i za opiekę nad naszym koniem. Dziękujemy również Zakładom Cukierniczym "Jutrzenka" za ciastka, którymi dzieci mogły posilić się w czasie spaceru. Mamy nadzieję, że mimo zimna dzieci miały wiele wspaniałych wrażeń.
Zebranie

W piątek 13.01 br.w świetlicy TPD odbyło się zebranie rodziców dzieci niepełnosprawnych korzystających z hipoterapii prowadzonej przez Towarzystwo. Zebranie miało na celu poinformowanie o wydarzeniach, jakie doprowadziły do opuszczenia przez Towarzystwo Ośrodka Rekreacji Konnej w końcu grudnia 2005 oraz dotyczyło ustalenia nowego miejsca do prowadzenia zajęć.
Walne zebranie PTHip

W dniu 11.11.2005o godz. 12 odbyło się w Warszawie walne zebranie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego.
Więcej informacji na stronie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego<
Seminarium hipoterapeutyczne

W dniach od12-13.11.2005 roku odbyło się w Warszawie II Międzynarodowe Seminarium Hipoterapeutyczne. Szczegółowe informacje na stronie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego www.hipoterapia.org
Pożegnanie lata

18-go września2005 w Ośrodku Rekreacji Konnej w Myślęcinku odbył się piknik "POŻEGNANIE LATA" organizowany przez Bydgoskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne "Myślęcinek" oraz Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem.
Pogoda dopisała więc dzieci bez przeszkód mogły skorzystać z przejażdżki na Tofim a wraz z rodzicami odbyć wycieczkę tramwajem konnym po Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku.
Było też ognisko i pieczenie kiełbasek, konkursy z nagrodami. Naszą imprezę wsparły słodyczami Zakłady Cukiernicze "Jutrzenka" za co im serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się również panu Wiesławowi Kraszewskiemu za udostępnienie terenu, tramwaju konnego i ogniska. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za udział w naszej zabawie i mamy nadzieję, że wszyscy wrócili do domów zadowoleni i wypoczęci.